Informácie o obci


ŠENKVICE - obec ležiaca na úpätí Malých Karpát – sa po prvýkrát spomínajú v roku 1256 v listine uhorského krála Bélu IV., ktorý ponechal pezinským grófom Kozmovi a Archillovi „terram Bozin“ – Pezinok, za ich hrdinské činy, najmä v boji proti Tatárom.
Prvý ponemcený názov známy z listiny vikára ostrihomského arcibiskupa Leonarda de Pensauro je z roku 1390, kde sú vymenované farnosti bratislavského prepošstva. Medzi nimi aj Šenkvice – SAMKAWYCH, uvádzané medzi Modrou a Vištukom.
Od roku 1462 do roku 1557 nie je o Šenkviciach žiadna písomná zmienka. Významný historik Uhorska Gabriel Kolinovič Šenkvický zapísal, vychádzajúc z údajov historikov J. Segedyho a S. Timona, že Šenkvice založili Chorváti medzi rokmi 1544 – 1550. Chorvátskych kolonistov z Kostajnice a okolia priviedol do Šenkvíc Mikuláš Benic v čase, keď Turci zničili Kostajnicu.
V roku 1594 gróf Štefan Ilešhazi v chorári Šenkvíc založil v blízkosti potoka Sisek novú dedinu Malé Šenkvice, pôvodne pomenované Sisek, osídlenú utečencami z Chorvátskeho Sisaku.
Od roku 1964, dovtedy 370 rokov samostatné sídelné celky Veľké a Malé Šenkvice, vytvorili jednu obec Šenkvice.
Obec má 2480 ha katastrálne územie a 4 200 obyvateľov. Od roku 1966 majú ulice obce svoje názvy.
Prvý kostol bol v Šenkviciach postavený okolo roku 1350 v gotickom slohu. Tento pravdepodobne zhorel. Na jeho mieste si chorvátski kolonisti postavili kostol nový, ktorý postupne v rokoch 1614 – 1619 rozširovali. Bol postavený v barokovom slohu. V roku 1666 bol kostol radikálne prestavaný prakticky do takej podoby akú má dnes. Súčasne s kostolom dokončili aj výstavbu hradieb okolo kostola a uzavreli ich veľkou bránou. Portál tejto brány má letopočet 1682. Tento hradobný areál je jedinečným renesančným dielom, ktoré treba ochranovať a zachovať ho pre budúce generácie ako dielo chorvátskych predkov.
V roku 1889 bola vysvätená kaplnka Sedembolestnej Panny Márie na Čerovom. Obec má vybudovaný rozvod vody v obci, čistiaren odpadových vôd, odkanalizovaných je cca 65 % obce. Obec je úplne plynofikovaná. Má vybudované miestne komunikácie, ktoré po vybudovaní kanalizačných zberačov priebežne rekonštruujeme.
Nadstavbou zdravotného strediska v rokoch 1997-1999 vznikli priestory nového obecného úradu. Nové priestory umožnili obci poskytovat občanom všetky služby po prechode kompetencií v súlade so zákonom c.416/2002 Z.z.. Obec má vlastný stavebný úrad.

V roku 2000 boli priestory pôvodnej budovy obecného úradu z časti zrekonštruované. V zrekonštruovaných priestoroch vzniklo chorvátske múzeum a Vinotéka. Rekonštrukciou zvyšných častí pripraví obec priestory pre dalšie potrebné aktivity obce. Budova je známa pod názvom Obecný dom.

Premiestnením obceného úradu do nových priestorov sa začalo budovať v obci prvé námestie, ktoré dostalo názov: Námestie Gabriela Kolinoviča.
Obec doteraz nemala kultúrny dom. Obecné zastupiteľstvo v Šenkviciach na svojom zasadnutí prijalo uznesenie k rekonštrukcii doteraz používaných priestorov pre kultúrne podujatia a odštartovalo výstavbu kultúrneho domu za Námestie G. Kolinoviča. Predpokladané ukončenie stavby je do konca roku 2006.

V obci pôsobia dva folklórne súbory: Čerešnicky a Mladosť a dychová hudba Šenkvičanka.
V Šenkvicaich sú dve materské školy a jedna Základná škola 1-9. ročník so školskou jedálnou, telocvičňou a posilovňou.

* Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie bola v roku 2003 úplne zrekonštruovaná

Rímskokatolícky Kostol sv. Anny bol zrekonštruovaný v roku 1995.

Pri skrášlovaní obce je stále čo robiť.

Podrobné dejiny obce sú spracované v hodnotnej monografii Šenkvice, ktorá bola vydaná v roku 1994.
Pri príležitosti 300. výročia narodenia Gabriela Kolinoviča Šenkvického obec v roku 1998 vydala knihu Gabriel Kolinovič Šenkvický, ktorej autorom je PhDr. Ján Milan Dubovský
(obe publikácie je možné si zakúpiť na OcÚ Šenkvice).